PŘÍBĚH LOUČÍ
OD NEPAMĚTI DO SOUČASNOSTI
Provedení loučí a jejich historie je velice rozmanitá. V dobách starověku se používaly vysušené větve, které se zachytily mezi kameny a nakloněné plamenem k zemi postupně odhořely.
Stejně jako vývoj člověka, šly louče dopředu a časem se vzpřímily. Jejich cesta tisíciletími se vinula až do dob petroleje. Tuto dobu známe velmi dobře i my. Petrolej, směs uhlovodíků C9 a C16, se získává destilací ropy a vlévá se do kahanů a loučí. Díky němu nám pak mohou zpříjemnit chvíle na terase či posvítit v době, kdy nejde elektřina. Vlastně jde o chemickou energii petroleje, která se při hoření resp. oxidaci uvolňuje na světelnou energii. V plamenu se pak vyskytují uhlíkové částice a ty jsou při rozžhavení zdrojem světla, které vnímáme jako teplé a hřejivé. Celý proces spalování petroleje známe díky polskému chemikovi Ignacy Łukasiewiczovi, který žil v letech 1822 az 1882.
Pro osvětlení se také používaly, v českém jazyce nám dobře známé, "pochodně". Vyráběly se z borového dříví a jejich konce se namáčely smolou nebo se také obalovaly do různých látek, které se následně smáčely v oleji. Ten se stejně jako smola používal pro jejich delší svit.
Pochodně sloužily při nočních přesunech například vojákům, kteří si je následně upravily a využily jejich potenciál k zakládání požárů. Byly také využity při nočních bohoslužbách a nebo k osvětlení různých příbytků jako krčmy (přeskočíme-li jeskyně), sklepy, různá nádvoří hradů a zámků.
Dnes se louče v oblibě používají na písečných plážích, kde na vzdálenost několika set metrů přitahují turisty do restaurací a barů.
Své neodmyslitelné místo mají při různých rituálech. Tím nejznámějším je určitě pochodeň s olympijským ohněm, která protíná světadíly, aby mohla zahájit olympijské hry a nakonec její svit vidíme po celou dobu her. Tradice pochodně se zachovala v podstatě od počátku her do dneška.
I louče se oblékají do moderního hávu a využívají ke svícení solární energii. Při plném nabití svítí až 10 hodin v nočním provozu. Na rozdíl od ohnivých sourozenců, je jejich provoz bezpečný. Není možné se o ně popálit a ani nic podpálit. Pro svůj provoz nepotřebují žádný olej ani smolu a dokonce je ani nemusíte připojovat kabelem ke zdroji napájení. Postačí jim 8 hodin nabíjení, kdy jsou vystaveny přímému dennímu světlu, pak už se o vše postarají sami.
Jejich provoz je automatický. Po setmění samy vzplanou a po rozednění uhasnou. To z nich dělá uživatelsky velmi příjemné osvětlení.